GALATANIN TARİHÇESİ

Galata Kulesi 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasis tarafından inşa ettirilmiştir.Başta Fener Kulesi olarak inşa edilmiştir ancak 1204 yılındaki Haçlı Seferinde geniş çapta tahrip olmuştur.1348 yılında Cenevizliler binayı yığma taşlar kullanarak onarmış adınıda İsa Kulesi koymuşlardır.
1445 yılında yükseltilen kuleTürklerin eline geçtikten sonra heryüzyıl yenilenmiştir.Sultan 3.Murat’ın izniyle bir rasathane kurulmuş ancak 1579′da kapatılmıştır.

Hezarfen Ahmet Çelebi 1638 yılında 4.Murat Dönemi’nde tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını takarak Galata Kulesinden boğazı geçerek Üsküdara(Asya Kıtasına) uçmuştur.
1717 yılında yangın gözlem kulesi olarakta kullanılan binanın 1875 yılında külahı devrilmiştir.
1967 yılında yapılan onarımla kulenin bugünkü görünümü sağlanmıştır.
Yerden yüksekliği 69,90 metre olan binanın duvar kalınlığı 3,75,iç çapı 8,95,dış çapıda 16,45 metre olup yaklaşık 10.000 ton ağılığındadır.
İstanbul’un Galata semtinde olan binadan şehrin harika manzarasını panoramik olarak izleyebilirsiniz.

Beyoğlu İstanbul’un en eski ilçelerinden biri olan Beyoğlu öteden beri tarihi yarımadanın tam karşısında olması sebebiyle Yunancada karşı yaka anlamına gelen Pera adıyla anılmıştır.
Eski ismi”Grand Rue de Pera” olan İstiklal Caddesi,2.Bayezid tarafından 1481 yılında kurulan Galatasaray Lisesi,şehrin merkezi Taksim Meydanı,Sent Antuan Kilisesi,harika mimari yapısıyla görkemli binaları,lüks mağazaları ve nostaljik tramvayları Beyoğlunun simgelerinden sadece bazılarıdır.

İstanbul Avrupa ile Asyayı ayıran çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış,yüzyıllarca çeşitli din,dil ve ırktan insanların birlikte yaşadığı,başkentlik tarihi 1600,yerleşim tarihi 300 bin yıla ulaşan,uzun zaman dilimlerinde her alanda merkez olmayı ve iktidarda kalmayı başaran,eşsiz güzelliklere,olağanüstü tarihi yapıya sahip olan bir dünya başkentidir.

İstanbul’u kelimelerle anlatmak yetersiz kalır ancak Yaşanır…

Hemen Ara 0 5 3 4 3 2 3 4 9 0 4
Hemen Ara